°C

„W stronę młodej sztuki…”– reportaż Izabeli Patek

I.Patek

Premiera w środę po 18.00.

„W stronę młodej sztuki…”– reportaż Izabeli Patek

W Muzeum Lubuskim imienia Jana Dekerta Gorzowie znajduje się największa w Polsce kolekcja prac artystów, którzy w 1955 roku  wzięli udział w słynnej wystawie młodych twórców w warszawskim Arsenale zaprezentowanej pod hasłem „Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi”. Miał to być hołd oddany socrealizmowi, przerodził się  jednak prawdziwą manifestację twórczej wolności.

Zbiór „Krąg arsenału 55” ciągle się powiększa. Niedawno muzealnicy nawiązali kontakt z Wojciechem Luterkiem, wdowcem po Janinie Jasińskiej, która była jedną z organizatorek wystawy. Pani Janina w latach sześćdziesiątych wyjechała wraz z mężem zagranicę. Artystka przekazała swoje prace Muzeum Lubuskiemu , a Jej marzeniem było utworzenie fundacji, wspierającej młodych artystów. To pragnienie udało się spełnić, a w planach działania jest m. innymi zorganizowanie konkursu dla młodych twórców.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady NETykiety oraz przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia może przekazać na wniosek uprawnionych organów dane identyfikacyjne użytkowników, tj. adresy e-mail, adresy IP