°C

W DRODZE DO NIEPODLEGŁEJ: „Ten Karski”-Reportaż Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej i Magdy Skawińskiej zdobywca II nagrody w konkursie

Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego.

Kontynuujemy prezentację audycji wyróżnionych i nagrodzonych w zorganizowanym według mojego pomysłu przez Radio Zachód Ogólnopolskim Radiowym Konkursie Dziennikarskim „W drodze do Niepodległej".

 Tym razem  wyemitujemy reportaż „Ten Karski” Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej i Magdaleny Skawińskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia w Warszawie.

Młodzi porównują go do Jamesa Bonda. Powstał nawet o nim pierwszy utwór hip hopowy. Prezydent USA Barack Obama odznaczył go Prezydenckim Medalem Wolności – najważniejszym cywilnym odznaczeniem. Legendarny Emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego z uporem informował świat o Holokauście. W 1942 roku przekazał informacje o eksterminacji Żydów zachodnim sojusznikom. Osobiście dostarczył szczegółowe raporty i jako naoczny świadek zaapelował do brytyjskiego Ministra Spraw Zagranicznych Anthony’ego Edena o podjęcie działań mających na celu powstrzymania Holokaustu. W lipcu 1943 roku, w dwa miesiące po zagładzie warszawskiego getta, Karski spotkał się w Białym Domu z Prezydentem Stanów Zjednoczonych Franklinem D. Rooseveltem. Rozmowy Karskiego nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, a interwencja aliantów nigdy nie nastąpiła. Po wojnie był cenionym profesorem Uniwersytetu Georgetown gdzie wykształcił wielu amerykańskich polityków.

Wręczenie Nagrody (odbiera Magdalena Skawińska).

Rozmowa z Hanną Bogoryją-Zakrzewską.

POSŁUCHAJ REPORTAŻU

Foto- Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego.

Zdjęcia z Gali- K. Filmanowicz

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady netykiety. W sprawach spornych rozgłośnia może przekazać dane identyfikacyjne tj. adresy e-mail czy IP, uprawnionym organom.