°C

„W cieniu Wielkiej Ucieczki”- posłuchaj reportażu Cezarego Galka

Muzeum Żagań

Historia alianckich lotników opowiedziana inaczej.

W piątek rozpoczęły się obchody  75. rocznicy najbardziej brawurowej w czasie II wojny światowej ucieczki alianckich jeńców z niemieckiego obozu Stalag Luft 3 w Żaganiu, niestety zakończonej zamordowaniem 50 jej uczestników w tym sześciu Polaków. Ten niezwykły epizod znalazł bogaty oddźwięk w literaturze, filmie i znany jest w świecie jako “Wielka Ucieczka“. Główna ceremonia rocznicowa odbędzie się w niedzielę 24 marca . Przez lata z jednej  strony akcja ta obrosła mitami, z drugiej udaje się  pozyskać co raz więcej faktów na ten temat. Również i my dwa lata temu wzięliśmy medialny udział w rozwikłaniu jednej z takich zagadek.

Wszystko zaczęło się w od pozyskania przez dyrektora Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu Marka Łazarza podczas pobytu w USA, kopii nieznanego planu strefy amerykańskiej obozu Luft III. Autorem okazał się lotnik amerykański polskiego pochodzenia Mitchell Ćwiek- pilot P-38 zestrzelony 22 sierpnia 1944 w okolicach Budapesztu i tu uwięziony. Historia obozu znana jest szeroko z perspektywy filmu, okazuje się jednak, że Amerykanie wtedy nie uciekali, bo pół roku wcześniej przeniesiono ich do tzw. Strefy Południowej. Tam podejmowali swoje próby, a na terenie byłego obozu do dziś mogą być tunele ucieczkowe o których do tej pory wiedzieli tylko nieliczni. Śladem wskazówek umieszczonych na planie do współpracy przy wyjaśnieniu zagadki po raz kolejny zaproszono członków Stowarzyszenia Lubuska Grupa Eksploracyjna „NADODRZE” ze Sławkiem Stańczakiem na czele, którzy wielokrotnie już wykazali się profesjonalizmem realizując społecznie najtrudniejsze zadania poszukiwawcze. Na wezwanie LGE natomiast stawiła się blisko 50 osobowa grupa poszukiwaczy z całego kraju. Wsparła ich po raz kolejny dysponująca georadarami ekipa programu „Było…nie minęło” pod kierownictwem red. Adama Sikorskiego. Ilość i jakość znalezisk pozyskana podczas Żagańskiego Obozu Eksploracyjnego zaskoczyła wszystkich uczestników. Najważniejsze jednak, że wyjaśniono sprawę zaznaczonych na planie Mitchella Ćwieka tuneli ucieczkowych. Okazało się, że…

Po emisji rozmowa z Markiem Łazarzem.

Historycznie dawniej i dziś… (foto:Muzeum Żagań)

Podczas poszukiwań…(foto LGE Nadodrze)

 

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.