°C

Tradycja i Historia*** Świąteczne reportaże

WATRA

We wtorek i w środę po 9.00 zapraszamy szczególnie świątecznie.

Kolejny rok dobiega końca. Przed nami ostatnie już tegoroczne reportaże oczywiście w świątecznym nastroju.  W ciągu minionego roku przedstawiliśmy Państwu wiele godnych uwagi ludzkich losów, spraw, faktów historycznych i emocji. Mamy nadzieję, że radiowy reportaż tak jak dawniej i dziś nie pozwala obojętnie przejść wobec świata, który nas otacza, wyzwalając emocje i zachęcając do refleksji. W imieniu reportażystek i reportażystów  Radia Zachód życzę Państwu Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

Cezary Galek

W pierwszy dzień świąt we  wtorek po 9.00  przedstawimy premierowy reportaż Izabeli Patek pt. „Boże Narodzenie we wsi Dziedzice”.

W Dziedzicach, niedaleko Barlinka działa Muzeum Wsi. Jest ono prowadzone przez pasjonatów skupionych w Stowarzyszeniu Przyjaciół Dziedzic. Organizacja działa na rzecz kultywowania rodzimych tradycji i najnowszej historii. Zgromadzono tu stare sprzęty używane w gospodarstwach domowych na co dzień. Można tu m. innymi zobaczyć starą tarkę do prania, żelazko na duszę, kuźnię, drewutnię, szkołę. Przed Świętami Bożego Narodzenia tutejsze gospodynie spotykają się, by wspólnie przygotować pierogi, uszka i barszczyk, bez których nie może odbyć się wieczerza wigilijna. We wspólnym gotowaniu biorą udział całe rodziny, często wielopokoleniowe. Dziedzice odwiedziła Izabela Patek.

W drugi dzień świąt w środę po 9.00 przypomnimy reportaż mojego autorstwa pt. „Przy Bukowińskim stole”.

Ponad 10 lat temu na zaproszenie szefowej bukowińskiego zespołu „WATRA” z Brzeźnicy Pani Jadwigi Pareckiej wybrałem się z nimi na dziś rumuńską i ukraińską Bukowinę. Powstał cykl audycji pod tytułem ”Tryptyk bukowiński” w którym emocje spotkań rodaków ”stąd” i pozostałych po II wojnie „tam” sięgały zenitu. Członkowie rodzi odnajdywali krewnych, których często do tej pory nie widzieli na oczy. Odżywały rodzinne wspomnienia i zacieśniały się na powrót więzi. Również i ja uległem temu nastrojowi do tego stopnia, że później tam powracałem, choć nie jestem z pochodzenia Bukowińczykiem. Tuz przed ubiegłorocznymi świętami odwiedziłem Brzeźnicę, gdzie członkowie zespołu odbyli ostatnią przed Bożym Narodzeniem próbę kolędową. Była to okazja aby zasiąść przy bukowińskim stole pełnym tradycji, zapachów i smaków. Dowiedziałem się tez jaki wpływ na ich dalsze życie miała tamta historyczna już wizyta u rodaków na Bukowinie.

Posłuchaj reportażu.

 

Dziedzickie tradycje w fotografii Katarzyny Mielcarek.

 

Tradycyjny świąteczny bukowiński stół.

 

 

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.