°C

„Testament Admirała”- reportaż Izabeli Patek w środę po 18.00

Źródło: Archiwum rodziny Unrugów.

Wspominamy rok 2018.

W ubiegłym roku obchodziliśmy setną rocznice odzyskania przez Polskę po latach zaborów Niepodległości. Minęło także  100 lat od powstania polskiej Marynarki Wojennej, którą powołał do życia Józef Piłsudski. Wśród oficerów marynarki, którzy odegrali w naszej historii najnowszej szczególnie ważną rolę był kontradmirał Józef Unrug, dowódca obrony polskiego wybrzeża w roku 1939. Ten wybitny dowódca wsławił się szczególnym stosunkiem do swoich podwładnych, których zawsze bardzo szanował, chociaż wymagał od nich wiele.

Ślady rodziny Unrugów prowadzą do Gorzowa gdzie po wojnie osiedliła się jej część. Mieszka tu m. innymi Józef Unrug dla którego pamięć o swoim wielkim przodku jest bardzo ważna. Członkowie tej rodziny spotykają się na zjazdach również po niemieckiej stronie granicy, bowiem korzennie rodu sięgają właśnie tamtej strony Odry. Powtórny symboliczny pogrzeb Admirała odbył się jesienią na cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni – Oksywiu. Życzeniem Józefa Unruga było bowiem być pochowanym wraz z towarzyszami broni.

Współczesność i historia rodziny Unrugów.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.