°C

„Szef”- posłuchaj cyklu dokumentalnego Cezarego Galka

Źródło: .Dreczka

Opowieść o ks. Witoldzie Andrzejewskim...

Pod koniec września w Gorzowie przed Katedrą obok białego krzyża Solidarności na pomniku pojawi się postać, którą dawniej w tym miejscu można było spotkać na co dzień. W drodze do świątyni, podczas mszy za Ojczyznę, czy po prostu rozmawiającego ze znajomymi, których miał w tym mieście wielu.  Choć już od jego śmierci minęły trzy lata, nadal żyje w ich wspomnieniach i sercach…

Witold Andrzejewski urodził się w Kownie, ale swoje życie związał z Gorzowem. Jako absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie rozpoczął aktorską pracę w Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Osterwy pod kierunkiem działającego tam wtedy legendarnego małżeństwa Ireny i Tadeusza Byrskich. Wybrał jednak inną drogę. Niespodziewanie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu i po uzyskaniu święceń kapłańskich został księdzem pracującym z młodzieżą akademicką, później włączając się czynnie w działalność opozycyjną. Był m. innymi inicjatorem odczytanego 13 XII 1981 roku w parafiach Gorzowa listu krytykującego wprowadzenie stanu wojennego. Współorganizował  pomoc dla internowanych i uwięzionych. Został kapelanem Solidarności. Był Honorowym Obywatelem Miasta Gorzowa Wlkp. Został odznaczony  Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia.

Oficjalne odznaczenia i encyklopedyczne fakty z życia to zaledwie spiżowe odbicie postaci niewiele mówiące o jej charakterze, emocjach,  wpływie jaki Witold Andrzejewski wywarł na innych. Jako duszpasterz akademicki wychował przecież  świadome swojej historii i w niej roli pokolenie. Wspierając ruch solidarnościowy dawał świadectwo prawdzie. W 2007 roku powstał reportaż mojego autorstwa zatytułowany „Ksiądz”. Jego fragmenty stały się częścią cyklu w którym Ks. Witold powróci dzięki wspomnieniom tych, dla których ciągle jeszcze żyje.

Część pierwsza: „Na początku było słowo”- emisja w niedzielę (2.09.2018) po 9.00.

Część druga: „Najważniejsza jest prawda”- emisja w niedzielę po 14.00 (w audycji Kamila Hypkiego „Historie pisane na nowo”).

Zdjęcia archiwalne z albumu ks.Witolda udostępnione przez Janusza Dreczkę.

 

 

 

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady NETykiety oraz przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia może przekazać na wniosek uprawnionych organów dane identyfikacyjne użytkowników, tj. adresy e-mail, adresy IP