°C

Posłuchaj relacji z warszawskiego spotkania autorskiego Cezarego Galka.

SRiD PR

24 września Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia przy współpracy Radiem Zachód zorganizowało w Klubie Księgarza na Rynku Starego Miasta w Warszawie "Spotkanie z Reportażem Radiowym , którego bohaterem nie po raz pierwszy był szef Redakcji Reportażu naszej stacji Cezary Galek.

Tym razem autor zaprezentował audycję „Krok za krokiem” opowiadającą niezwykłą historię życia słubiczanki Barbary Matusiak. Spotkanie poprowadziła redaktor naczelna SRiD PR reportażystka Irena Piłatowska. Muzycznie spotkanie oprawili  wokalistka z lubuskimi korzeniami Anna Ozner i pianista, kompozytor Paweł Lipski. 

W ciągu czterech lat powstały cztery audycje ukazujące poruszające etapy życia niepełnosprawnej słubiczanki Barbary Matusiak.  W pierwszym zatytułowanym „Twardzielka” poznaliśmy dziewczynę na wózku, która walczy również z kochającymi ją najbliższymi o prawo do pracy i bycia matką. Po urodzeniu Julci i sprawdzeniu się w obu rolach zapragnęła po trzydziestu latach wstać z inwalidzkiego wózka i zrobić pierwsze samodzielne kroki: pójść z córką na spacer tak po prostu, na piechotę. Oprócz hartu ducha i wielkiej motywacji, których nie brakuje, potrzebna była nowoczesna rehabilitacja i… ktoś, kto za nią zapłaci. Basia spotkała na swojej drodze osoby, dla których jej historia stała się bardzo ważna. W drugim reportażu pt. „Po prostu pomagamy” poznaliśmy młode słubiczanki Aleksandrę Kołek i Martę Szymańską- Ptak założycielki Fundacji Grupy Pomagamy, które organizując dla potrzebujących różne charytatywne imprezy postanowiły pomóc również Basi. Z myślą o niej wystartowały w ogólnopolskim teleturnieju. Los im sprzyjał, bo wygrały prawie 200 tysięcy złotych,  z których część wsparła rehabilitację Basi. Mocno wierzyły, że po kilku miesiącach Jej ciężkiej pracy o własnych siłach przyjdzie na charytatywny festyn organizowany  przez fundację z okazji Dnia Dziecka, czyli  zrobi to, co do tej pory zdaniem wielu było niemożliwe. Basia podjęła wyzwanie i  słowa dotrzymała.

Posłuchaj relacji (skrót bez oprawy muzycznej z fragmentem reportażu „Krok za krokiem”).

PEŁNY ZAPIS DŹWIĘKOWY SPOTKANIA NA STRONACH POLSKIEGO RADIA

Posłuchaj pełnej wersji reportażu „Krok za krokiem”.

 

(FOTO SRiD Polskiego Radia)

Basia podczas rehabilitacji w Kamieniu Pomorskim i po dotrzymaniu słowa na festynie w Słubicach.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.