°C

„Rodzina na winnicy”-posłuchaj reportażu Cezarego Galka

źródło: archiwum rodzinne

Reportaż Cezarego Galka.

Wszystko zaczęło się od pasji nieżyjącego już Pana Bronisława Żelaznego, który przez prawie całe życie pracował w lubuskich kinach. To on w 1961 roku w Zielonej Górze otwierał kino „Wenus” i jakiś czas temu symbolicznie je zamykał. Kino wywarło wpływ na całe jego życie. Drugą pasją stała się uprawa winorośli, która zapadła mu w serce i pamięć podczas dzieciństwa spędzonego we Francji.

Pierwszą winnicę założył z synem syna Zdzisławem w 2008 roku w miejscowości Maszewo niedaleko Krosna Odrzańskiego. Była mała i liczyła zaledwie kilkaset krzaków trzech odmian. Miała charakter typowo rodzinny, integrując jej członków i zapewniając zajęcie podczas wspólnie spędzanych weekendów. Trzeba było podjąć poważną decyzję. Zdecydowali się na uprawę trzech hektarów na wzniesieniu między Łazem i Zaborem gdzie powstaje największa w Polsce winnica samorządowa. Dziś „dziadek Bronek” mógłby być dumny, bo jego dzieło jest kontynuowane. Syn Zdzisław, wnuk Piotr z żoną Kasią i wnukami, czyli klan Żelaznych, uczynili z pasji dziadka cel swojego życia. Podczas ubiegłorocznego winobrania z dumą prezentowali wino z pierwszych plonów zebranych na nowej rodzinnej winnicy.

Z rodzinnego archiwum.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady netykiety. W sprawach spornych rozgłośnia może przekazać dane identyfikacyjne tj. adresy e-mail czy IP, uprawnionym organom.