°C

Plastik niejedno ma imię

RADIOWIECZÓR

10 faktów na temat plastiku, z których być może nie zdawałeś sobie dotychczas sprawy.

 
 1. W ciągu roku na całym świecie 330 mld m3 wody jest zużywane do produkcji plastikowych opakowań.
 2. Przez ostatnie 10 lat wyprodukowaliśmy więcej plastiku niż przez całe poprzednie stulecie.
 3. 50% całego produkowanego plastiku używane jest tylko raz, a następnie wyrzucane.
 4. Wyprodukowane w ciągu roku plastikowe śmieci, ułożone obok siebie wystarczyłyby aby opasać ziemię 4 razy.
 5. Plastik stanowi około 10% wszystkich śmieci jakie generujemy.
 6. Plastik nie jest biodegradowalny. Z czasem natomiast rozpada się na mikroskopijne cząsteczki zwane mikroplastikiem, które zanieczyszczają środowisko.
 7. W każdej minucie na świecie zużywanych jest milion torebek foliowych.
 8. Plastik rozkłada się kilkaset lat, a niektóre jego rodzaje nawet kilka tysięcy lat lub dłużej np. styropian.
 9. 90% wszystkich śmieci jakimi zanieczyszczone są oceany to śmieci plastikowe.
 10. Milion ptaków morskich oraz 100 tys ssaków zabijanych jest rocznie z powodu plastikowych śmieci pływających w oceanach.

Znalezione obrazy dla zapytania Plastik 101 sposobów logo

20.30 Rozmowa o ekologii z książką wieczoru

20 odpowiedzi na “Plastik niejedno ma imię”

 1. Pani Grażynko ,dramat ,straszny ,prawie jak w skeczu , rozbiłam ,przyznaję się zupełnie niechcący ,nagle i ostatecznie – kubek – symbol mojej dozgonnej miłości ,prawdziwej i nieukrywanej . Kubek ,taki czerwony z symbolami Radia Zachód aż płakać będę chyba ,długo i rzewnie ,strata niepowetowana 🙁

 2. I tak już kiedyś zastanawiałam się poważnie ,czy ryby które ,reklamowane i polecane jako zdrowe ,czy istotnie są źródłem zdrowego białka ,i tych tłuszczy Omega , jeśli wody , morza ,oceany i rzeki wcale nie są środowiskiem bezpiecznym pod względem bakteriologicznym i zwyczajnie są to czasem zlewnie ścieków

 3. Źle wspominam,u czasy PRL-u były biedne ,skromne pod względem technologicznym ale , w tamtej rzeczywistości recykling działa lepiej niż obecnie ,skup makulatury ,szkła – butelki ,słoje, złom oraz tzw. szmaty . Naczynia wielorazowego użytku ,z butelkami swoimi po mleko i śmietanę się chodziło ,opakowań z plastiku i takich jednorazowego użytku mało było i wobec czego śmieci wytwarzanych przez zwykłego mieszkańca było mniej ,znacznie mniej .

 4. Dzisiaj bardzo przyjemnie słuchało się audycji w samo południe ,mało polityki , autentyczna radość z sukcesów sportowców .. Ale tak sobie pomyślałam ,sukcesy piłkarzy za czasów trenera Kazimierza Górskiego , mistrzostwo olimpijskie, tytuły i puchary mistrzostw świata , to kto wtedy zdobywał Polacy czy jakaś nieznana ekipa ,narodowość nieokreślona ? Wstydzą się tego ? a ile radości i poczucia dumy było wtedy ech..

 5. A Janusza Gajosa to tak w wielkiej tajemnicy , kocham , im starszy tym lepszy w pracy zawodowej ,na scenie i w filmie . Nie piszę o Klerze ale widziałam -kreację- w Kamerdynerze- dobra albo i bardzo dobra ,tak inne odnalazł się pięknie w roli Kaszuba ,polityka właściwie mądrego ,taka rola , film też ciekawy .

 6. Pamiętam taką -ciekawą- bogatą w treść -bez słów- rozmowę ,scena z filmu /serial/ Siedemnaście mgnień wiosny — scena i moment spotkania Sztirlica z żoną ,jeszcze przed II W Ś , w książce był to 1936 rok i miało miejsce w kawiarni Elefant w Berlinie , Piękna rozmowa bez słów spojrzenia , mimika ,wszystko można było odczytać ,radość ze spotkania żal , gorycz życia w rozłączeniu , tęsknota ,wszystkie uczucia nie wypowiedziane .

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.