°C

„Kapitan słodkich wód”- reportaż Cezarego Galka

W.Leszczyński

Reportaż NA BIS w niedzielę po 9.00.

Jest prawdopodobnie najstarszym kapitanem pływającym po polskich rzekach.

Pan Walenty Leszczyński  urodził się  79 lat temu w Łodzi. W 1956 roku wraz z rodzicami po  krótkim pobycie na wybrzeżu osiadł na stałe w Gorzowie. Jego niezwykła marynarska przygoda rozpoczęła się 62 lat temu na parowcach w Świnoujściu i bez większych przerw, za to z licznymi przygodami, trwa do dziś. Przeszedł wszystkie stopnie marynarskiego wtajemniczenia do kapitana włącznie. Pomimo emerytury Pan Walenty pływa dziś holownikiem po Warcie, uczestnicząc w realizacji drogowo-wodnych inwestycji, a od święta jest kapitanem „Kuny”- najstarszego w Europie parowego lodołamacza. Historię tego niezwykłego statku poznaliśmy na naszej i jest do odsłuchania na stronie internetowej Radia Zachód.

Kapitan Walenty zaprosił nas na niezwykły rejs holownikiem „Czarniecki”, podczas którego teraźniejszość spotkała się z historią polskiej żeglugi rzecznej widzianej z perspektywy załogi pchającego barki holownika. Jak mówi kapitan w latach 50 i 60 na Odrze, Warcie Wiśle działo się wiele, a pływanie po nich przypominało jazdę ruchliwą autostradą.

Posłuchaj audycji.

Dawniej i dziś (Foto archiwalne W. Leszczyński, współczesne C.Galek).

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.