°C

Historie pisane na nowo

fot. Kamil Hypki

W każdą niedzielę w Radiu Zachód kolejny odcinek cyklu audycji historycznych. W „Historiach pisanych na nowo…” przedstawiamy nieznane dotąd wydarzenia, wracamy do spraw zapomnianych i ich bohaterów. Rozmawiamy z publicystami i historykami. Relacjonujemy uroczystości związane z ważnymi wydarzeniami oraz ciekawe konferencje i spotkania, dzięki którym można lepiej poznać i zrozumieć historię regionu i kraju.

„Historie pisane na nowo…” odc. 84 (18.02.2018) Dziś mówiliśmy o uroczystych obchodach 90 rocznicy przeniesienia szczątków Powstańców Wielkopolskich, uczestników bitwy pod Kargową na cmentarz w polskim wówczas Wielichowie. Odwiedziliśmy muzeum w Słońsku, upamiętniające więźniów hitlerowskiego obozu Sonnenburg. Rozmawialiśmy też z prof. Zbigniewem Bujkiewiczem, autorem książki „Zielonogórska Gmina Żydowska 1813-1942”.

„Historie pisane na nowo…” odc. 83 (11.02.2018) Zaprosiliśmy  na premierę dokumentu „Bronek” o Bronku Kozaku, gimnazjaliście ze Szprotawy. W 1951 roku został on skazany na karę śmierci pod sfingowanym zarzutem zabójstwa oficera Armii Czerwonej. Wcześniej był rozpracowywany przez UB za działalność antypaństwową. Wyrok został wykonany 10.01.1952. W nagraniach do audycji udział wzięli:
– Marzena Walczyk, autorka książki „Kara śmierci dla Bronisława Kozaka”,
– Krzysztof Wachowiak, reżyser filmu dokumentalnego „Bronek Kozak. Historia ubeckiej zbrodni”,
– Maciej Boryna, dyrektor Muzeum Ziemi Szprotawskiej,
– prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, badacz historii osób skazanych na śmierć przez komunistyczne władze,
– Franciszek Sitko, obserwator procesu Bronka Kozaka.

posłuchaj audycji: 

„Historie pisane na nowo…” odc. 82 (4.02.2018) W kolejnej audycji relacja z piątkowych uroczystości w Słońsku, podczas których upamiętniono ofiary mordu w 1945 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym i więzieniu Sonnenburg. W nowym cyklu „Świadek historii” zaprezentowaliśmy opowieść Janiny Jakimczuk, więźniarki Auschwitz (reportaż Zbigniewa Bodnara „Byłam więźniarką Auschwitz”). Rozmawialiśmy z prof. Piotrem Okulewiczem, gościem kolejnego spotkania z cyklu Akademia Niepodległości IPN w Zielonej Górze. Był też kolejny odcinek powieści radiowej „Ucieczki z PRL” Jarosława Molendy. Posłuchaj audycji:

„Historie pisane na nowo…” odc. 81 (28.01.2018) Wyemitowaliśmy wystąpienie szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który w poniedziałek w Gorzowie wręczył medale „Pro Patria” za zasługi w upamiętnianiu walki o niepodległość. O walkach o przełamanie umocnień nad Odrą w 1945 roku opowiadali Paweł Pochocki i Jan Wota ze Stowarzyszenia Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk. Były też obszerne fragmenty wykładu „Podobieństwa i różnice pomiędzy Polską i Izraelem w roku 2018 – roku 100-lecia odrodzenia Polski i 70-lecia odrodzenia Izraela”, jaki wygłosił w Zielonej Górze Piotr Stasiak ze Stowarzyszenia Beit. Posłuchaj audycji:

„Historie pisane na nowo…” odc. 80 (21.01.2018) Dziś w cyklu poświęconym historii służb wywiadowczych rozmawialiśmy z dr. Witoldem Bagieńskim z IPN o jego najnowszej książce „Wywiad cywilny Polski Ludowej w latach 1945-1961”. W publikacji przedstawionych zostało pierwszych 15 lat dziejów wywiadu cywilnego Polski Ludowej: ewolucja jego struktury organizacyjnej, celów i obszarów działania, metody pracy, a także funkcjonariusze i ich agenci. Jest to pierwsze tak obszerne opracowanie dotyczące jednej z najważniejszych jednostek operacyjnych centrali bezpieki. Rola wywiadu polegała na walce z wrogami zewnętrznymi i obserwowaniu sytuacji w środowiskach, które mogły podejmować próby wspierania krajowych przeciwników systemu. Jednostka ta realizowała też zadania, które służyły zmniejszeniu zapóźnienia gospodarczego względem krajów zachodnich. Priorytety te wynikały z oczekiwań decydentów partyjnych i były ściśle związane z polityką zagraniczną PRL. Z reguły tam gdzie kończyło się pole działania dyplomacji i oficjalnych agend państwa, zaczynało się pole działania służby wywiadowczej. Niekiedy obszary dyplomacji i szpiegostwa silnie się ze sobą wiązały lub przenikały się wzajemnie. W audycji była także rozmowa z ks. dr. Dariuszem Gronowskim w 32 rocznicę śmierci biskupa Wilhelma Pluty. Posłuchaj audycji:

„Historie pisane na nowo…” odc. 79 (14.01.2018) Mówiliśmy o Otyniu, który po ponad 70 latach odzyskał prawa miejskie. Opowiadaliśmy o powstającym w naszej redakcji dokumencie prezentującym historię Bronka Kozaka, gimnazjalisty ze Szprotawy, skazanego w latach 50. przez komunistyczne władze na karę śmierci. Był reportaż „Nasz mały Wawel” Marzeny Wróbel-Szały o zabytkach Żagania. Posłuchaj audycji:

„Historie pisane na nowo…” odc. 78 (7.01.2018) Przypomnieliśmy dokument „Wezwani” o represjach wobec duchowieństwa w czasach PRL. Wystąpili w niej m.in. biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Stefan Regmunt i ks. prałat Eugeniusz Jankiewicz, którzy jako klerycy odbyli przymusową służbę wojskową w Bartoszycach oraz dr hab. Rafał Reczek, badający najnowszą historię kościoła. Był też kolejny odcinek powieści radiowej „Ucieczki z PRL”. Posłuchaj audycji:

Kamil Hypki

Kamil Hypki
z-ca redaktora naczelnego  kierownik działu informacji   k.hypki@zachod.pl

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady netykiety. W sprawach spornych rozgłośnia może przekazać dane identyfikacyjne tj. adresy e-mail czy IP, uprawnionym organom.