°C

Hirszfeldowie. Zrozumieć krew

RADIOWIECZÓR

Lubimy czytać 

To nie tylko życiorysy niezwykle fascynującego i inteligentnego małżeństwa. To również podręcznik do historii. Okres I wojny światowej, międzywojnia oraz II wojny z naciskiem na historie (dramaty) z getta i obozów, a potem okres powojenny. Powtarzam za Olgą Tokarczuk: „Dowiedziałam się z tej książki więcej niż z niejednego podręcznika do historii”.

Same postacie Ludwika i Hanny Hirszfeldów – oczywiście wyjątkowe. Ludzie nauki, ludzie renesansu. Dzięki nim ocalone zostały niezliczone istnienia ludzkie (prace nad tyfusem, dziedzicznością, chorobami dziecięcymi, konfliktem serologicznym czy nawet przeszczepami). Oni się nie bali. Wierzyli w naukę i postęp.

Hirszfeldowie. Zrozumieć krew napisała Urszula Glensk profesor Uniwersytetu Wrocławskiego zajmująca się literaturą dokumentarną i krytyką literacką. Rozmowa z autorką 20.30

Znalezione obrazy dla zapytania Hirszfeldowie logo ksiązkiZnalezione obrazy dla zapytania Hirszfeldowie logo ksiązkiZnalezione obrazy dla zapytania Hirszfeldowie logo ksiązki

Wydawnictwo Universitas

Rozmowa z autorką Urszulą Glensk

21.30 Polecam drugą książkę wieczoru

Podobny obraz

Wydawnictwo Znak

8 odpowiedzi na “Hirszfeldowie. Zrozumieć krew”

  1. Dobry wieczór , z wiosennym pozdrowieniem witam uprzejmie 🙂 i jako wice prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w moim mieście jestem zaskoczona tą informacją . Jakoś tak jak zawsze brak informacji i źródeł gdzie można trafić na te ważne informacje ,ciągle jesteśmy zaskakiwani i zwykle jak juz docieramy to jest po-ptokach- jak to się mówi , szkoda..

  2. Książka wieczoru z pewnością bogata w treść i wiadomości z dziedziny naukowej wiedza o człowieku . Krew źródłem wielu informacji , odpowiednio odczytane wyniki badań i co raz to nowsze sposoby i metody badań drogą do poznania właśnie chorób dziedzicznych , chorób wielorakich nabytych i immunologicznych . Tylko wiedza ,wiedzą a czasem pożytek z tego słaby jeśli znając chorobę nie potrafimy i dalej szukamy sposobu na nią ,jak wyleczyć ,zahamować albo zwyczajnie powstrzymać jej rozwój , to jest ten słaby punkt . Ale nadzieja że nauka znajdzie sposoby na to co jeszcze niepoznane do końca.

  3. Tak sobie pomyślałam ile chorób zostało wyeliminowanych poprzez szczepienia i lepszą jakość życia ,gruźlica ,polio , błonica ,ospa i epidemie różnych typów które dziesiątkowały ludzkość ,właściwie to mozna powiedzieć że teraz jest łatwiej i prościej . Tyle że tamte choroby i zagrożenia niby opanowane dalej budzą niepokój , pojawiają się nowe choroby i szuka się leków i ewentualnych szczepionek na nie .

Do zakończenia ciszy wyborczej komentowanie na stronie zostało wyłączone. Zamieszczone komentarze pojawią się po zamknięciu lokali wyborczych w niedzielę, 26 maja 2019 r.