°C

„W drodze do Niepodległej”- posłuchaj cyklu dokumentalnego Cezarego Galka

Żródło; Cezary Galek

Powstanie Wielkopolskie w domowych archiwach i pamięci lubuskich rodzin.

Powstanie Wielopolskie podobnie jak inne historyczne daty związane z historią Polski najczęściej kojarzy nam się z faktami zapisanymi w szkolnych podręcznikach. To historia pomnikowa i okazjonalna a przez to mało popularna. Okazuje się jednak, że losy powstańców są wciąż żywe w pamięci rodzin, które przechowują nie tylko powstańcze pamiątki, ale także wciąż jeszcze emocjonalne wspomnienia po swoich ojcach i dziadkach.

W Archiwum Państwowym Zielonej Górze otwarto wystawę czasową poświęconą Powstaniu Wielkopolskiemu przygotowaną we współpracy z Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. Organizatorzy kilka tygodni temu zaapelowali do Lubuszan o wypożyczanie pamiątek rodzinnych związanych z tym tematem, aby wzbogacić własne zasoby i nadać jej bardziej podmiotowy charakter. Odzew był natychmiastowy, a na wernisażu pojawili się potomkowie Powstańców. Warto wspomnieć, że za  przygotowanie ekspozycji odpowiadali młodzi pracownicy obu instytucji:  archiwista Marcin Nowak i historyk Błażej Mościpan, który ma też własne rodzinne tradycje związane z powstaniem. Było to powodem zainteresowania tematem i podstawą pomysłu wystawy.  Inicjatywa ta wpisuje się w ogólnopolskie obchody ogłoszonego przez Sejm RP Roku Powstania Wielkopolskiego, a także obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.  

W części pierwszej cyklu dokumentalnego poznaliśmy okoliczności przygotowania wystawy, w drugiej ofiarodawców, ich rodzinne historie i ożywimy fakty zapisane w zachowanych pamiątkach.

Część pierwsza cyklu „W drodze do Niepodległej” .

Część druga „Wolność po Wielkopolsku”.

 

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady netykiety. W sprawach spornych rozgłośnia może przekazać dane identyfikacyjne tj. adresy e-mail czy IP, uprawnionym organom.