°C

„Dom na skraju tęczy”- reportaż Elżbiety Wozowczyk Leszko

SOSW Sulechów

Premiera w środę po 18.00.

Jedną z największych trosk rodziców niepełnosprawnych dzieci jest ich rehabilitacja i kształcenie, oraz odpowiedź na pytanie: jak ich pociechy będą funkcjonować gdy dorosną i później, gdy zabraknie rodziców? Ten kto nigdy nie miał kontaktu z osobą z niepełnosprawnością intelektualną lub z wieloma powiązanymi dysfunkcjami nie ma pojęcia jak ciężkie jest życie takiego dziecka i rodziców. Tak twierdzi Pani Katarzyna Mądry, mama dorosłego już Dawida, która wychowując swojego syna przeszła wszystkie fazy: determinację, zwątpienie i, bezsilność. Po latach samotnego zmagania się z trudami wychowywania niepełnosprawnego dziecka, zdecydowała, że syn będzie chodził do specjalnej szkoły z internatem, gdzie dzieci i młodzież pod okiem terapeutów, pedagogów i psychologów przygotowują się do dalszego życia. Jedną z nich jest Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Sulechowie. Największą troską pracowników ośrodka i rodziców jest stworzenie domu „Na skraju tęczy” w którym można by było opiekę nad dorastającym dzieckiem kontynuować.

 

2 odpowiedzi na “„Dom na skraju tęczy”- reportaż Elżbiety Wozowczyk Leszko”

  1. Piękny reportaż o niezwykłych ludziach . Na co dzień , na ulicach nie zwracamy uwagi na takie osoby ,chyba że ze względu na inne ,nienormatywne zachowanie ,inne i dziwne . Ale takie osoby są wśród nas ,żyją nawet gdzieś blisko i potrzebują wsparcia , nauki ,kontaktów społecznych i rozumienia tego świata i specjalnych potrzeb . Muszą być w społeczeństwie ,wśród innych ludzi ,to ułatwia im życie i uczy bycia wśród nas. Problem jest po pobycie w Ośrodku ,później są tylko oddani pod opiekę rodziny ,opiekunów i szkoda bardzo że zamknięta jest droga ich dalszego rozwoju , szkoda .

  2. Jestem zaskoczona tym głosem z telefonu . Czy jest to właśnie wyraz ważności praw osób niepełnosprawnych ,dorosłych dzieci . Ubiegłoroczny -strajk- akcja protestacyjna w Sejmie i obietnice poprawy warunków życia i przyszłości , trudny temat i nic nie wyniknęło z tego . Obietnice ,obietnice i tylko tyle zostało z tego. Przykre , za mało się dzieje w tym temacie .

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.