°C

Czy mnie jeszcze pamiętasz?

fot. archiwum Radia Zachód

65 lat Radia Zachód

Pochodził z Torunia, choć wolał mówić, że z Wilna.  – Ojciec, filozof, w Polsce Ludowej był traktowany jak zgniły inteligent, który nie zasługuje na nic dobrego. Za Boga nie chciał, żebym takim inteligentem został. Zapowiedział, że jak wybiorę studia humanistyczne, to załatwi, bym się na nie nie dostał. Wybrałem politechnikę w Szczecinie – opowiadał.

 Edward Mincer do Zielonej Góry przyjechał na początku lat 70. Czekała na niego praca na WSI i mieszkanie. Z kariery naukowca nic nie wyszło. Parę lat później rozpoczął pracę w  radiu. Potem zaangażował się w Solidarność, co przypłacił w stanie wojennym internowaniem i utratą pracy w rozgłośni. Nie mogąc znaleźć zatrudnienia, przez kilka lat zbierał wycinki z komunistycznej prasy i dokumentował PRL. W 1990 roku, jako przedstawiciel Solidarności, został wiceprezydentem Zielonej Góry. W 1994 r. wrócił do Radia Zachód.

Był chodzącą encyklopedią wiedzy o kulturze, historii i ludziach Zielonej Góry. W archiwum jest sporo zachowanych felietonów pt. Spacerkiem przez wieki i słuchowisk z cyklu Transmisje z przeszłości.  Przypomnę Testament Żółkiewskiego  z lutego 1997 roku.

Edward Mincer zmarł w 2014 roku.

 

 

 

 

 

16 odpowiedzi na “Czy mnie jeszcze pamiętasz?”

  1. Dooobry wieczór , czas tak szybko płynie już sierpień w kalendarzu a letnia aura nie odpuszcza . Pani Grażynko słuchałam wspomnień z radiowego archiwum w ubiegły piątek , arcy ciekawy fragment wspomnień . Tak sobie pomyślałam ze -Redakcyjna Brać – z tamtych czasów mogła by spisać wspomnienia ,ciekawe z cała pewnością i intrygujące by były . Pozdrawiam cieplutko i z uśmiechem , słucham i jestem:)

  2. Na rozstaju dróg stały za zwyczaj kapliczki ,duże krzyże albo i też figury wydłubane z drewna lipowego Chrystusa Frasobliwego ,smutkiem zatroskanego . No chyba ze ktoś właśnie słyszał w duszy ten Anielski głos z przestrogą bądź dobrą radą na drogę życia . Mogło być ,pewnie mogło 🙂

  3. Saldo wróć .. Pełen kokieterii ,zabawny opis tamtych czasów , niezwykły program . Transmisje z przeszłości – w porze obiadowej w kuchni świetnie się słuchało ,z przyjemnością i ciekawościa jak przedstawione zostaną historyczne fakty ,wydarzenia , och ,och . Było i się nie wróci …

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady netykiety. W sprawach spornych rozgłośnia może przekazać dane identyfikacyjne tj. adresy e-mail czy IP, uprawnionym organom.