°C

„Czekając na pierwszą gwiazdkę chcemy być razem…”- posłuchaj cyklu dokumentalnego Cezarego Galka

FOTO C.GALEK

To miejsce jest niezwykłe. Codziennie rano spotykają się tu ludzie, którzy bardzo chcą być razem.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Żarach powstał w 2005 roku a celem jego działalności jest rehabilitacja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnością intelektualną. Rehabilitowanych jest tu 30 osób. Nie ukrywają, że najważniejszy dla nich jest kontakt z drugim człowiekiem i jego akceptacja. A także poczucie, że są komuś potrzebni.   

Dobrym duchem tego miejsca, obok innych terapeutów jest kierowniczka warsztatu Anetta Reichel-Wasiljew, której całe ponad 20-letnie życie zawodowe związane jest z pracą z osobami z niepełnosprawnością, oraz rodzinami dysfunkcyjnymi i zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Twierdzi, że życie jest dla niej szczodre, gdyż pozwoliło połączyć pracę zawodową z powołaniem i szacunkiem dla drugiego człowieka. W ubiegłym roku została nagrodzona tytułem Człowieka Roku Krono, a w tym żarskie warsztaty zdobyły tytuł Społecznika Roku. Hasłem tegorocznej 17 już edycji wojewódzkiego konkursu była „radość”, a tego akurat w działalności uczestników i terapeutów na co dzień nie brakuje, pomysłów również. Gdy wszedłem do Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarach gdzie mają siedzibę, akurat trwały tam bardzo intensywne przygotowania do świąt.

Część pierwsza to opowieść o pasji i motywacji pracujących tu terapeutów . W części drugiej pokazaliśmy ten sam świat widziany oczami uczestników i ich opiekunów w delikatnej atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Posłuchaj I części cyklu „Chcemy być razem”.

Posłuchaj II części cyklu „Czekając na pierwszą gwiazdkę”

Spotkanie przedświąteczne (foto C.Galek)

Podczas nagrań do reportaży (foto C.Galek).

Lubią być razem (foto WTZ).

 

 

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.